Mededeling

Collapse

Wie een nieuwe topic opent omdat hij/zij een bladprobleem heeft, wordt vriendelijk gevraagd om enkele foto's erbij te posten, en een woordje uitleg met de beschrijving van je probleem.

Wie een nieuwe topic opent omdat hij/zij een bladprobleem heeft, wordt vriendelijk gevraagd om enkele foto's erbij te posten, en een woordje uitleg met de beschrijving van je probleem.
Zo kunnen leden vlugger en een correctere diagnose stellen!

Ook kan je via de zoek functie al eens zoeken naar gelijkaardige bladproblemen, die hier al op het forum zijn gepost.

Enkele belangrijke informatie:


Board: Bladproblemen:
Montys-Blad-Probleem-Oplosser
Fotos plaatsen bij Bladproblemen

Board: Ziekten:
Lijst van ziekten
Schimmelziekten bij cannabis
Meeldauw

Board: Beestjes:
Lijst van ongedierte
Welk insect zit op mijn wietplant
Bekijk meer
Bekijk minder

Varenrouwmug

Collapse
Dit is een Sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Tijd
  • Geef Weer
Clear All
new posts

    Varenrouwmug

    Korting op 420shop
    Zie hier de lijst van ongedierte.


    Varenrouwmug
    .


    varenrouwmug.jpg varenrouwmug (1).jpg


    Biologie

    Varenrouwmuggen zijn vooral te vinden in een warme, vochtige omgeving in de nabijheid van planten. In serres kunnen ze dan ook gedurende het hele jaar voorkomen.

    Na paring leggen vrouwtjes 50-200 eieren, die binnen de 2-3 dagen uitkomen. De larven maken gedurende een periode van 2-3 weken vier stadia door. Na die tijd zijn ze ongeveer 5 mm lang, doorschijnend wit en hebben ze een opvallend zwarte kop.

    De larven verpoppen in het substraat en verschijnen drie dagen later als volwassen mug. Bij temperaturen van meer dan 24°C planten ze zich voortdurend voort en bedraagt de levenscyclus 3-4 weken.

    Schadebeeld.

    varen larve.jpg varen larve.jpg1.jpg

    De larven kunnen directe schade aanrichten, doordat ze aan de wortels en stengels knagen. Ze kunnen de wortels en stengels zelfs doorboren. Indirecte schade wordt veroorzaakt, doordat de larven aaltjes, mijten, schimmelsporen en virussen verspreiden.

    Bestrijding.

    Ruim dood organisch materiaal op en gebruik kwalitatieve potgrond.
    De bodemroofmijt Hypoaspis miles is specialist in het opruimen van varenrouwmuglarven.
    De roofkever Atheta coriaria is een uitermate vraatzuchtige en efficiënte bestrijder van varenrouwmug (sciara).



    Varenrouwmug larve: Kan je het best bestrijden met nematoden, deze zijn met het blote oog niet te zien, die gaan het wormpje binnenin en scheid een dodelijke bacterie af in de larve.
    Dit kan je ook preventief gaan gebruiken vanaf begin groei.

    Zie ook aaltjes tegen rouwvliegen


    Grtz
    Last edited by Jointjedraaien; 8 June 2020, 10:06.

    #2
    Re: Varenrouwmug

    Varenrouwmug Plagen
    varenrouwmugbig.jpg
    Sciaridae
    Varenrouwmuggen behoren tot de familie Sciaridae. Het zijn kleine (3-5 mm) donkere mugjes met lange, slanke antennen en lange poten. Het zijn vooral de larven van de varenrouwmug die de grootste schade veroorzaken.



    Biologie
    Varenrouwmuggen zijn vooral te vinden in een warme, vochtige omgeving in de nabijheid van planten. In serres kunnen ze dan ook gedurende het hele jaar voorkomen.

    Na paring leggen vrouwtjes 50-200 eieren, die binnen de 2-3 dagen uitkomen. De larven maken gedurende een periode van 2-3 weken vier stadia door. Na die tijd zijn ze ongeveer 5 mm lang, doorschijnend wit en hebben ze een opvallend zwarte kop.

    De larven verpoppen in het substraat en verschijnen drie dagen later als volwassen mug. Bij temperaturen van meer dan 24°C planten ze zich voortdurend voort en bedraagt de levenscyclus 3-4 weken.

    pVarenrouwmug.jpg



    Schade
    De larven voeden zich niet enkel met dood, organisch materiaal zoals algen en schimmels, maar ook met levend materiaal zoals wortel- en stengelweefsel. Ze boren zich in de wortel en/of stengel van stekken, zaailingen of jonge planten. Door de vraatschade ontstaan bijkomende invalspoorten voor secundaire plantenziekten zoals Pithium, Phytophtora, Botrytis, Fusarium en Verticillium.

    De algemene symptomen van een aantasting zijn verwelking of groeivertraging met in het slechtste geval het afsterven van de planten als gevolg.

    De volgende teelten lijden vaak erg onder de aanwezigheid van varenrouwmug:

    zaailingen, stekken en jonge planten, vooral onder verwarmd glas en onder nevel;
    bepaalde potplanten, b.v. varens, Poinsettia, Azalea, Cyclamen, Kalanchoe, Exacum, Gerbera, Begonia...
    gedurende lange tijd in steenwol geteelde planten;

    champignonteelt



    Bestrijding
    Hypoaspis miles Steinernema-System

    De bodemroofmijt Hypoaspis miles is specialist in het opruimen van varenrouwmuglarven.
    Steinernema-System kan met succes tegen de varenrouwmug worden uitgezet. Hypoaspis-System Technische fiche

    Bestrijder van schadelijke bodeminsecten

    Bodeminsecten kunnen in diverse teelten voor ware problemen zorgen. Dankzij de bodemroofmijt Hypoaspis miles is een effectieve biologische bestrijding mogelijk. Hypoaspis miles wordt al met succes ingezet tegen varenrouwmug, maar heeft meer op het menu staan.


    Biologie: Hypoaspis miles
    Hypoaspis miles is een bruin gekleurde roofmijt van ongeveer 1 mm groot. Deze predator leeft in de bovenste grondlaag (1-4 cm diep) en voedt er zich met schadelijke bodeminsecten zoals springstaarten, poppen van trips en varenrouwmuglarven. Vrouwtjes leggen eitjes in de grond. De ontwikkeling van ei tot volwassen stadium duurt bij 25°C 10 tot 13 dagen. Daarbij worden drie onvolwassen stadia doorlopen. Hypoaspis miles voelt zich thuis in vochtige (pot-)grond en kan tot 7 weken zonder voedsel. De roofmijt is actief bij temperaturen boven 10°C.



    Toepassing
    De hoeveelheid in te zetten Hypoaspis miles, is sterk afhankelijk van het soort gewas, teeltduur en infectiedruk.

    Bij hoge infectiedruk en/of korte teeltduur worden 500 tot 1.000 Hypoaspis/m² ingezet.

    Bij lage infectiedruk en/of langere teeltduur worden 50 tot 500 Hypoaspis/m² ingezet.

    In de praktijk blijkt dat Hypoaspis miles ook een nevenwerking heeft tegen miljoenpoten, wortelluizen en nog andere schadelijke bodemorganismen.



    Hypoaspis-System
    Biobest levert 10.000 of 25.000 H. miles in 1 liter tubes en 125.000 roofmijten in een 5 liter emmer. De draagstof is een mengsel van vermiculiet en turf met meelmijten als voedsel. Het is mogelijk om Hypoaspis-System kort te bewaren bij een temperatuur van 12 - 18°C op een vochtige plaats.



    Gebruiksaanwijzing

    Om een goed bestrijdingseffect te bekomen, moet Hypoaspis miles best bij een geringe of lage infectiedruk ingezet worden. Hypoaspis miles kan ook preventief gebruikt worden.
    Na levering moeten de roofmijten zo snel mogelijk ingezet worden. Het materiaal kan eventueel kort bewaard worden in een vochtige ruimte bij 12 tot 18°C. Het materiaal kan echter zeer snel uitdrogen. De kartonnen kokers moeten daarom absoluut vochtig blijven.
    Druk de strooiopeningen van de koker en strooi het materiaal op de potgrond of op de steenwolpot uit.
    Direct na het uitzetten gaan de roofmijten op zoek naar hun prooi.

    N.B.: Hypoaspis miles is gevoelig voor verschillende chemische gewasbeschermingsmiddelen. Ga daarom voorzichtig te werk bij de bestrijding van andere plagen en ziekten. Raadpleeg steeds de Biobest neveneffectenlijst.







    Atheta coriaria
    De roofkever Atheta coriaria is een uitermate vraatzuchtige en efficiënte bestrijder van varenrouwmug (sciara).


    Steinernema-System Technische fiche

    Steinernema-System

    Steinernema-System biedt de ideale biologische oplossing voor de bestrijding van varenrouwmug (Sciaridae) in de serre. Het product is gebaseerd op een geselecteerde stam van de insectenparasitaire nematode Steinernema feltiae, die in het substraat actief op zoek gaat naar varenrouwmuglarven en ze daarna vernietigt. Tevens is deze nematode ook een natuurlijke bestrijder van trips en mineervlieg.




    Varenrouwmug (Sciaridae)
    Varenrouwmuggen vormen de familie der Sciaridae. Het zijn kleine (3-5 mm), donkere mugjes met lange, slanke antennen en lange poten. Ze zijn vooral te vinden in een warme, vochtige omgeving in de nabijheid van planten. In serres kunnen ze dan ook gedurende het hele jaar voorkomen.
    Na paring leggen de vrouwtjes 50-200 eieren, die binnen de 2-3 dagen uitkomen. De larven maken gedurende een periode van 2 à 3 weken vier stadia door. Na die tijd zijn ze ongeveer 5 mm lang, doorschijnend wit van kleur en hebben ze een opvallend zwarte kop. De larven verpoppen in het substraat en verschijnen drie dagen later als volwassen mug. Bij temperaturen van meer dan 24°C planten ze zich voortdurend voort en bedraagt de levenscyclus 3 à 4 weken.




    Schade
    Het zijn vooral de larven van de varenrouwmug die de grootste schade veroorzaken. Zij voeden zich niet enkel met dood organisch materiaal zoals algen en schimmels, maar ook met levend materiaal zoals wortel- en stengelweefsel. Ze boren zich in de wortel en/of stengel van stekken, zaailingen of jonge planten.
    Door de vraatschade ontstaan bijkomende invalspoorten voor secundaire infecties door plantenziekten zoals Pythium, Phytophthora, Botrytis, Fusarium en Verticillium. De algemene symptomen van een aantasting zijn verwelking of groeivertraging met in het slechtste geval het afsterven van de planten tot gevolg.
    De volgende teelten lijden vaak erg onder de aanwezigheid van de varenrouwmug:


    zaailingen, stekken en jonge planten, vooral onder verwarmd glas en onder nevel;
    bepaalde potplanten, b.v. varens, Poinsettia, Azalea, Cyclamen, Kalanchoe, Exacum, Gerbera, Begonia...
    gedurende lange tijd in steenwol geteelde planten;
    champignonteelt



    Werking
    Steinernema-System dankt zijn effectieve bestrijdingskracht aan zijn werkwijze. Wanneer de nematoden uitgezet worden, gaan ze op zoek naar varenrouwmuglarven.
    Via natuurlijke lichaamsopeningen dringen ze elke larve binnen. Eenmaal binnengedrongen bewegen de nematoden zich naar het darmkanaal en doorboren de darmwand van de larve. Een specifieke bacterie die in symbiose met de nematode leeft, komt vrij en zal uiteindelijk de dood van de larve veroorzaken.
    De nematoden vermenigvuldigen zich in de larve. Bij ontbinding van de larve verspreidt zich een nieuwe generatie nematoden, die op zoek gaat naar een volgende prooi.



    Bestrijding met Steinernema-System
    De succesformule bestaat erin steeds preventieve behandelingen toe te passen. Zo wordt een populatieopbouw van varenrouwmug tegengegaan en plantschade voorkomen.
    Na het zaaien of het stekken zou het substraat zo vlug mogelijk behandeld moeten worden. Gedurende de eerste zes weken zijn veel planten gevoelig voor aantasting door varenrouwmug. Daarom kan een enkele behandeling met Steinernema-System reeds voldoende zijn. De dosering hiervan is steeds 1 miljoen nematoden per m². Bij traaggroeiende planten is het aanbevolen Steinernema-System na zes weken opnieuw toe te passen om bescherming te garanderen. Wanneer men de behandeling met Steinernema-System uitstelt tot de varenrouwmug zich in de planten gevestigd heeft, zal het 2 tot 3 weken duren vooraleer het aantal volwassen muggen aanzienlijk zal verminderen. Steinernema-System werkt het best in een vochtige, warme bodem (15-20°C). Wanneer de substraattemperatuur daalt tot onder 10°C of stijgt tot 30°C of meer, dan worden de nematoden inactief.
    Natte plekken en algengroei kunnen aantasting door varenrouwmug bevorderen en worden dus best voorkomen.




    Trips (Frankliniella occidentalis – Californische trips)
    Volwassen tripsen zijn kleine, langwerpige insecten met typische franjevleugels. Ze zijn ongeveer 1 mm groot, grijsachtig of geel tot bruin van kleur. Het tripsvrouwtje legt haar eitjes in het plantenweefsel. Daaruit komen de zeer beweeglijke larven die onmiddellijk beginnen te eten. Na het tweede larvenstadium laten ze zich meestal op de grond vallen om te verpoppen. De totale cyclus van ei tot adult bedraagt 20 dagen bij 20°C tot 12 dagen bij 30°C. Bij optimale omstandigheden kan één tripsvrouwtje ruim 100 nakomelingen voortbrengen



    Schade
    Tripsen beschadigen het gewas door plantencellen leeg te zuigen. De leeggezogen cellen vullen zich met lucht en geven zo een zilverachtige schijn, waarop zwarte puntjes (de uitwerpselen) te zien zijn. Daarnaast zijn er uiteenlopende schadebeelden, afhankelijk van de waardplant. Zo kan tripsschade misvormde vruchten geven. Bij sierteeltgewassen treedt vaak bloem- en bladbeschadiging op door verkleuring of vervorming. Enkele tripsexemplaren kunnen hiervoor al volstaan. Bovendien zijn tripsen belangrijke overbrengers van allerlei virusziekten (b.v. tomatenbronsvlekkenvirus of TSWV en impatiënsvlekkenvirus).



    Werking Steinernema Feltiae
    Doormiddel van bladbespuitingen komen de nematoden in contact met trips. Via natuurlijke lichaamsopeningen dringen ze de gastheer binnen. Eenmaal binnen, bewegen de nematoden zich naar het darmkanaal en doorboren de darmwand van de larve. De Xenorhabdus bacterie, die in symbiose met de nematode leeft, komt vrij en zal uiteindelijk de dood van de larve veroorzaken.

    Het middel kan in alle teelten toegepast worden om uit de hand gelopen tripsaantastingen terug te dringen, zonder enige negatieve invloed te hebben op de biologische bestrijders. Door het middel in te zetten in alternatie met chemische tripsbestrijders verlaagt het tevens de kans op resistentie van trips tegen chemische middelen. Omdat de toepassingstechniek nauwelijks afwijkt van wat gebruikelijk is in de praktijk en er geen zichtbaar residu achterblijft na behandeling ligt de toepassing van Steinernema-System voor de hand.


    Bestrijding
    Er is zowel een preventieve als een curatieve bestrijdingsstrategie. Preventief worden er wekelijks 125.000 aaltjes/m² verspoten. Bij een curatieve behandeling gaat men 2 tot 3 keer spuiten aan een dosis van 250.000 aaltjes/m². Telkens worden de nematoden opgelost in ongeveer 1.000 liter water per ha. Belangrijk hierbij is te trachten een uniforme bedekking van de planten te bekomen zonder dat de spuitvloeistof van de plant af loopt. Dit laatste zou betekenen dat de nematoden niet op de plant maar op de grond terecht komen. Om een goede uniforme bedekking te garanderen en de indringing in de kop van de plant te vergroten, is het aangewezen een uitvloeier toe te voegen aan de spuitoplossing. Na enkele toepassingen dient de situatie opnieuw geëvalueerd te worden. De tripsaantasting kan makkelijk worden opgevolgd met behulp van blauwe Bug-Scan vangplaten. De aaltjes bestrijden alle stadia van trips met uitzondering van de eieren. Vooral tegen de vrouwelijke exemplaren in de populatie hebben de aaltjes een zeer efficiënte werking. Zo wordt de kans op een exponentiële groei weggenomen.

    Doordat de aaltjes gevoelig zijn voor uitdroging is het belangrijk dat het blad voor een periode van minimaal 2 uur nat staat. Ons advies is dus om de behandeling ’s avonds uit te voeren met de verluchtingsramen dicht.
    Deze nematoden ondervinden weinig of geen hinder van de meeste chemische bestrijdingsmiddelen (uitzondering nematiciden) zodat ze in een tankmix kunnen worden gebruikt. Voor de zekerheid kan je steeds onze neveneffectengids.





    Mineervlieg
    Mineervliegschade komt op vele groente- en siergewassen voor. Alleen al de voedingsstippen hebben een vermindering van de sierwaarde bij sierteeltgewassen tot gevolg. De mineergangen verminderen niet alleen de fotosynthese van de bladeren, maar kunnen ook verdroging of vroegtijdige val van het blad veroorzaken. Ten slotte zijn de voedingsstippen invalspoorten voor allerlei ziekten.

    Voor de bestrijding van mineervliegen met deze nematoden is het toepassingstijdstip zeer belangrijk. Indien men een synchrone populatie heeft, is 1 toepassing voldoende. Wanneer de populatieopbouw van mineervlieg niet synchroon verloopt, is wekelijks herhalen noodzakelijk.
    Doseringen en gebruikstoepassingen zijn gelijk aan die van de tripsbestrijding.







    Verpakking
    Steinernema-System wordt geleverd als een gelformulatie. Afhankelijk van de verpakking bevat deze minimum 5, 50, 250 of 1250 (5 x 250) miljoen juveniele nematoden. Door vermenging met water worden de nematoden in suspensie gebracht. Deze suspensie kan vervolgens verspreid worden over de te behandelen oppervlakte.





    Voordelen
    Geen re-entry tijd
    Geen residu op gewas
    Integreerbaar in resistentiemanagement
    Mogelijk tijdens bloei (vb. aardbei)
    Ongevoelig voor de meeste chemische gewasbeschermingsmiddelen (tankmix)
    Preventieve aanpak van het probleem
    Praktisch en gemakkelijk in gebruik
    Kan ingezet worden in combinatie met andere biologische of geïntegreerde systemen
    Volledig veilig voor gebruikers, consumenten en het milieu
    Geen afvalproblemen



    Atheta-System Technische fiche

    De roofkever Atheta coriaria is een uitermate vraatzuchtige en efficiënte bestrijder van enkele van de lastigste bodeminsecten zoals varenrouwmug (sciara) en oevervlieg (Scatella stagnalis). Bovendien heeft ze een bestrijdend effect op Californische trips (Frankliniella occidentalis).


    Biologie: Atheta coriaria
    De ongeveer 3 tot 4 mm lange volwassen Atheta roofkevers zijn donkerbruin tot zwart glimmend van kleur en zijn over hun gehele lijf behaard. Atheta kent drie larvale stadia waarbij de larven van wit naar bruin-oranje verkleuren. De roofkever is in alle stadia van zijn levenscyclus - behalve het popstadium - zeer actief op zoek naar prooidieren, met uitzondering van het popstadium. De volwassen roofkevers kunnen zich vliegend door de kas verplaatsen, waardoor er een snelle en goede verdeling en populatieopbouw zal plaatsvinden. De totale ontwikkelingsduur van ei tot volwassen roofkever neemt bij 25°C ongeveer 3 weken in beslag. De volwassen roofkever zal hierna nog ongeveer 3 weken actief zijn, waarbij zij in de eerste twee weken ongeveer 8 eieren per dag zal afzetten.



    Toepassing
    Atheta coriaria kan in verschillende sier-, groente- en boomkwekerijgewassen worden ingezet tegen verschillende bodemplagen. De volwassen kevers en de larven zullen voornamelijk op zoek gaan naar eieren, jonge larven en poppen van de varenrouwmug (sciara) of naar de eieren en larven van de oevervlieg (scatella). Voornamelijk de volwassen roofkevers zullen ook hun bijdrage leveren aan de bestrijding van het 2e larvestadium van de Californische trips (Frankliniella occidentalis). Dit is het larvale stadium van trips dat zich op de grond laat vallen om zich later te verpoppen. Naast deze drie plaaginsecten, staan ook de eieren en jonge larven van motvliegen op het menu van Atheta coriaria.

    Atheta-System kan worden uitgestrooid op verschillende media, zoals potgrond, kokos, steenwol etc... Dit door middel van 1 verpakking (250 kevers) te verdelen over 5 a 10 hoopjes.

    Introduceer minimaal 2 roofkevers per m².




    Atheta-System
    Atheta wordt geleverd als adult in een tube per 100 of in een flesje per 250 volwassen exemplaren met wat turf als draagstof. Men kan Atheta eventueel kort bewaren bij 10-15°C en RV>85%.



    Voordelen
    Zeer vraatzuchtig in alle stadia
    Gemakkelijk te introduceren
    Snelle ontwikkeling en verspreiding in de kas
    Breed werkingsspectrum

    Nog paar handige links


    De nematoden Steinernema feltiae (Nemasys Leather Jacket killer) kunnen worden ingezet voor de bestrijding van emelten (larven van de varenrouwmug). Op het moment dat zij in de grond zijn uitgezet gaa...


    Bijgevoegde Thumbnails

    __________________
    Attached Files
    Last edited by Kim; 6 October 2009, 16:59.
    "Een dwaas die weet dat hij een dwaas is, is al wijzer dan een dwaas die denkt dat hij wijs is." .

    Medigebruiker

    Comment


      #3
      Re: Varenrouwmug

      Nematoden:



      Attached Files
      recht is recht. krom is krom.

      Comment


        #4
        Re: Varenrouwmug

        Waar kan ik Hypoaspis miles halen? tegen varenrouwmug?? is dit nodig bij een plant die 6 weken oud is?
        http://www.jointjedraaien.nl/wietfor...le-met-foto-s!

        Comment


          #5
          Zal mijn bijdrage proberen te leveren aan dit topic, misschien mooi om hier nog een sticky van te maken QnQ? De varenrouwmug kan toch vrij hardnekkig zijn en tegenwoordig krijg je ze gratis bij bijna elke zak potgrond die je koopt. Door de jaren heen heb ik nu een paar dingen geprobeerd. De één met meer succes dan de ander. Aangezien het weer eens raak is dacht ik mijn bevindingen te delen, deze informatie ontbreekt nog een beetje op het forum zie ik.

          Herkennen
          In bovenstaande berichten staan al mooie foto's van de varenrouwmug. Toch zijn ze met het blote oog lastig te herkennen en verward men ze ook wel eens met bijvoorbeeld fruitvliegjes of gevleugelde luizen. Als je het vermoeden hebt dat je wel eens last kon hebben van de varenrouwmug is het eigenlijk vrij simpel. Als je tegen de potten aanklopt en er vliegen allemaal kleine vliegjes uit je aarde omhoog weet je waarschijnlijk al genoeg, en heb je last van de varenrouwmug. Tevens rent de varenrouwmug snel over de aarde heen, fruitvliegjes of luizen zijn daarentegen heel sloom. De varenrouwmug bevindt zich sowieso in de bovenste laag van de aarde, maar ze weten hun weg ook te vinden naar de gaten in de onderkant van de pot. Het schijnt dat je hun larven kan zien als je onder de potten kijkt, ben ze zelf nog maar een enkele keer tegen gekomen.

          Aaltjes
          Inmiddels worden ze verkocht door meerdere merken / leveranciers, aaltjes om de larven van de varenrouwmug te bestrijden. ECOstyle vindt je terug in veel tuincentra en ze zijn tegenwoordig dus makkelijk te vinden. Ook op het internet wordt het aanbod steeds groter.
          IMG_1314.jpg

          Gebruik
          • De aaltjes zal je moeten bestellen. Dit kan in een tuincentra of via het internet.
          • Extreem hoge of lage temperaturen kunnen een probleem vormen tijdens de verzending, houd hier dus rekening mee.
          • Het product is beperkt houdbaar en moet bewaard worden in de koelkast.
          • Na openen moet het volledige product in 1 keer opgemaakt worden. Geopende verpakkingen blijven niet goed.
          • Hoe het verder toe te passen kan je terugvinden in de meegeleverde gebruiksaanwijzing.

          Ervaring
          Goed! Ik heb het nu in totaal 3 keer toegepast door de jaren heen, alle keren heeft het de plaag compleet verholpen. Het zijn de larven die schadelijk zijn voor onze planten, de volwassen varenrouwmug niet. Toch zal de volwassen varenrouwmug snel uit beeld verdwijnen. Ze hebben immers maar een korte levenscyclus en hun larven worden onschadelijk gemaakt.
          Als de aaltjes geen larven meer kunnen vinden, het te warm (30+ graden), of te koud (vorst) wordt sterven ze vanzelf uit zonder verder enig effect op de plant te hebben. Helaas betekend dat wel de varenrouwmug daarna weer kans heeft om terug te komen. Dat is meestal pas het geval als je weer nieuwe potgrond gebruikt of na de winter.

          Waarschuwing
          Ik vernam laatst van iemand op het forum dat hij / zij op cocos kweekt en last heeft van de varenrouwmug. Helaas blijkt dat dus mogelijk te zijn, echter weet ik niet of deze aaltjes ook zijn in te zetten als je op cocos kweekt. Als iemand met zekerheid weet te zeggen of dit wel / niet kan zou dat mooi zijn.


          Ecokuur - bodeminsecten concentraat
          Een planten en kruiden extract dat geschikt zou moeten zijn om Engerlingen, Emelten, Ritnaalden, Rouwvlieglarven, Koolvlieglarven, Aardrupsen en Taxuskeverlarven te bestrijden. Het wordt opgenomen door de wortels en het blad, en zou daarmee de plant onaantrekkelijk maken.
          IMG_1315[1].JPG

          Gebruik
          • Geven tijdens de regen, of zelf daarna flink bewateren.
          • Voorgeschreven dosering van de verpakking aanhouden.

          Ervaring
          Ik heb het nu één keer ingezet om de varenrouwmug te bestrijden, dit was gisteren dus om van resultaat te spreken is mogelijk te vroeg. Waar de potten gisteren echter nog vol zaten, was dit vanochtend een enkele varenrouwmug en kan ik er nu geen één meer bespeuren. Ik probeer te onthouden om hier nog een definitieve ervaring over te delen, tag mij gerust als ik het vergeten ben en je toch nieuwsgierig bent.

          Waarschuwing
          Het stinkt echt enorm naar knoflook, maar dan ook echt enorm! Kon gisteren niet meer op het balkon komen en het was een halve straat verder nog te ruiken. Ik heb geen idee of een dergelijk sterk geurend product ook van invloed kan zijn op de smaak van de toppen. Zelf zou ik dan ook adviseren om het zekere voor het onzekere te nemen, en dit product alleen toe te passen gedurende de groeiperiode. Mochten anderen hier meer over kunnen zeggen is die informatie natuurlijk van harte welkom.
          Ook zou ik adviseren om het alleen buiten toe te passen. En in ieder geval niet binnen toe te passen als je geen gebruik maakt van een koolstoffilter. Het staat je vrij om het zelf te ondervinden

          Kaneel
          Zonder een lang verhaal op te steken over kaneel, het schijnt een soort insecticide en fungicide te bevatten. Geen idee of je het ook tegen andere beestjes in kan zetten.
          innamon-sticks-and-cinnamon-powder-on-wood.jpg

          Gebruik
          • 1 liter water koken en laten afkoelen.
          • 2 eetlepels kaneel toevoegen en goed roeren.
          • Laten rusten tot de kaneel is bezonken, dit bezinksel gooi je weg.
          • Het kaneelwater dat je overhoudt geef je aan de te behandelen planten.
          • Herhalen na een week.

          Ervaring
          Mijn ervaring is dat het de plaag zeker verminderd maar absoluut niet volledig uitroeit. Heb behoorlijk wat potjes kaneel verbruikt in mijn verwoede pogingen en uiteindelijk geconcludeerd dat het voor mij niet voldoende werkzaam is. Toch lees ik her en der ook positievere ervaringen, dus wellicht wil je het zelf ook uitproberen.

          Waarschuwing
          Kaneel werkt dus tegen insecten en schimmels. Je bestrijdt er niet alleen de varenrauwmug mee, maar ook de rest van je gunstige bodemleven. Bij biologisch kweken heb je dit bodemleven nodig om voedingsstoffen om te zetten zodat de planten het kunnen opnemen. Wees er dus bewust van eer je hier aan begint.

          Uitdrogen
          Simpel en spannend tegelijk. De aarde laten uitdrogen kan helpen. De varenrouwmug houdt namelijk van een vochtige omgeving en hun larven hebben het nodig om te overleven. Voor de plant zelf is het natuurlijk wel even spannend. Daarom zou het ook niet echt mijn voorkeur hebben, desondanks kan het wel effectief zijn.
          Naamloos.png

          Ervaring
          Hoe je de aarde laat uitdrogen spreekt voor zich dus dat laten we achterwege. Ik heb dit enkel geprobeerd op gewone kamerplanten en het werkt erg goed, volledig verlost. Nou staan deze planten allemaal in kleinere potten en drogen die dus ook een stuk sneller uit, daarnaast zijn deze kamerplanten iets minder vocht-gevoelig. Aangezien de aarde in grotere potten veel langer vochtig blijft durf ik niet te zeggen of dit ook mogelijk is voordat een wietplant in kritieke toestand verkeerd.

          Waarschuwing
          Houd de plant goed in de gaten en grijp op tijd in. In het geval je op cocos kweekt maak dan geen gebruik van deze methode. Cocos mag namelijk niet uitdrogen.

          Bevriezen (preventief)
          Aangezien veel potgrond tegenwoordig dus met gratis varenrouwmug komt, kan je overwegen om de aarde preventief te behandelen. Ik doe dit bijvoorbeeld altijd met de aarde die ik van een bepaalde supermarkt koop omdat het daar de afgelopen 2 jaar met elke zak raak was.
          Naamloos.png

          Gebruik
          • Het is preventief, met andere woorden; voordat je überhaupt begint.
          • Je legt de zak potgrond simpelweg in de vriezer.
          • Minimaal 24 uur bij -18 graden Celsius doodt de meeste verstekelingen.
          • Laten ontdooien en gebruiken zoals je gewent bent.

          Ervaring
          Zelf hou ik minimaal 48 uur aan en staat de vriezer op -24 graden Celsius. Voorstaande zal voldoende moeten zijn maar hier heb ik een beter gevoel bij. Het belangrijkste is in ieder geval dat de potgrond door en door bevroren is. Als je bijvoorbeeld grotere zakken gebruikt, of meerdere zakken op elkaar legt, zal dat langer duren en moet je dus een langere tijd aanhouden. Mijn ervaring hiermee is in ieder geval goed. Door dit steeds te doen weet ik tot dusver een nieuwe uitbraak buiten de deur te houden.

          Zand
          De planten staan dan misschien in de grond, maar zand schijnt een oplossing te kunnen zijn. Scherp zand dan wel te verstaan, ook wel bekend onder vele andere namen zoals metselzand, speelzand, rivierzand, wit zand, enzovoort, enzovoort. De varenrouwmug schijnt hierdoor niet meer de potgrond in te kunnen en de weg te vervolgen, op zoek naar meer toegankelijke grond.
          Naamloos.png

          Gebruik
          • Dek de potgrond af met een laag scherp zand van 2 centimeter.

          Ervaring
          Niks, nada en nul.
          "Wat hebben we aan die ervaring?"
          Niks, nada en nul, maar wordt vervolgd...

          Testen met zand
          Ben het advies om zand te gebruiken al meerdere keren tegengekomen, maar heb het ook altijd direct weer naast me neer gelegd. Het idee van zo'n laag zand bovenop de potgrond zit me gewoon niet lekker. Ik vraag me dan altijd af of de bodem nog wel voldoende kan ademen en of dit mogelijk nadelige gevolgen heeft voor de plant. Gestimuleerd door QnQ vraagt dit om nader onderzoek en ik heb het volgende bedacht.

          Stekjes
          Van mijn Citroenmelisse maak ik 8 vrijwel identieke stekken, en een kopje thee. "Waarom Citroenmelisse?". Omdat deze makkelijk stekt, snel groeit en van dezelfde plant komen. Om te zien of het de groei en wortels beïnvloed hoeft het in mijn optiek niet een wietplant te zijn. Uiteindelijk willen ze hetzelfde, een lekkere luchtige bodem (zonder varenrouwmug).
          De stekjes zijn zojuist de zaai- en stekgrond in gegaan, deze grond heeft zich mogen vol zuigen met kraantjeswater voorzien van wortelstimulator.
          IMG_1306.jpg
          IMG_1307.jpg

          Volgende stap
          De stekjes mogen eerst even wortel schieten waarna ze overgepoot zullen worden. In hun nieuwe potten ga ik met scherp zand experimenteren. Ik hoop met minimaal 6 identieke plantjes van start te gaan.
          • 2 plantjes - geen scherp zand (controlegroep)
          • 2 plantjes - 2cm scherp zand
          • 2 plantjes - 4cm scherp zand

          Standplaats & Watergift
          Momenteel staan ze nog even binnen om de klap van het stekken te boven te komen. Na ongeveer 48 uur gaan ze naar het balkon waar ze vanaf de middag half zon / schaduw ontvangen.
          De watergift zal altijd van onderaf plaatsvinden, gedurende een vast aantal minuten mogen ze dan allemaal hetzelfde water opzuigen. Tijdens de regen zal ik ze niet extra beschermen (of het moet héél gek worden). Er zal dus ook voldoende water van bovenaf in de potten komen.

          Tijd
          Het plan is om ze na het verpotten 1 maand te laten groeien, om vervolgens te beoordelen of het scherp zand van invloed is geweest. Zowel de plant als de kluit lijken mij belangrijk bij deze beoordeling.

          Keuze scherp zand
          Ik twijfel momenteel tussen twee soorten; zand met een fijne korrel van 0-2mm, of met een grove korrel van 0-4mm. Voor de prijs hoef ik het absoluut niet te laten, maar ik heb er absoluut geen zin in om straks met 50kg scherp zand op m'n balkon te zitten zonder er een bestemming voor te hebben. Welke zouden jullie kiezen voor dit experiment?

          IMG_E1309[1].JPG
          Het product is stevige zandsoort en voldoende kleefeigenschappen om te gebruiken in mortels. Metselzand staat ook wel bekend als rivierzand en scherpzand. Metselzand wordt door vakmensen ook wel toegepast onder bestrating.


          IMG_E1310[1].JPG
          Het product is hoekig en scherp waardoor uw bestrating goed op zijn plaats blijft en tevens waterdoorlatend zodat u geen plassen op uw bestrating krijgt. Brekerzand wordt ook onder intensief belaste bestrating gebruikt.

          Ben benieuwd wat jullie er van vinden. Lijkt het jullie een goed opgezet experiment of zouden jullie het compleet anders doen? Nog tips, adviezen, op of aanmerkingen? En natuurlijk dus; welke korrelgrootte zouden jullie kiezen?
          Last edited by kroket; 5 August 2019, 10:55.
          - Kweekverslag: Circulair kweken, let's GrOw greener
          - Bouwverslag: Kweekkast met klein budget

          Comment


            #6
            Testen met zand - deel 2
            Tijd voor een vervolg, om te beginnen moet ik zeggen dat ik de citroenmelisse erg slecht verzorgd heb, ze stonden constant veel te nat. Maar dat mag de pret niet drukken want ze zijn inmiddels geworteld. Weliswaar beperkt, maar durfde het overpotten wel aan.
            3E1FD380-3AA7-44D2-B829-BDDF2C213208.jpeg

            Zand
            De keuze is gevallen op het brekerzand 0-4mm. De motivatie hiervoor is de betere waterdoorlaatbaarheid, negatieve recensies over het metselzand, en eerlijk gezegd zag ik geen verschil.
            584D97C5-94AD-46BD-9BC4-50DF3517BD53.jpeg

            Omdat ik niet weet of het zand gewassen moet worden heb ik dat voor sommige planten gedaan. Daarmee gaat wel wat fijn zand verloren maar ik vind het wel belangrijk voor de test.
            Voor de andere planten heb ik het zand dus rechtstreeks uit de zak gebruikt.

            Planten
            Ik heb de 6 mooiste plantjes gebruikt voor de test die ik voor ogen had. Ze staan allemaal in 1 liter potten met een gelijke hoeveelheid potgrond, het zand heb ik niet meegerekend. Daarom zie je bij de controlegroep bijvoorbeeld dat de pot niet bepaald vol zit.

            Ik had alleen geen rekening gehouden met de hoogte van het zand tijdens het stekken. Daardoor moest ik voor de 2cm en 4cm potten de stekjes een beetje uitgraven. Verwacht niet dat het problemen geeft maar ik hou het even in m'n achterhoofd.

            Verder heb ik de grote bladeren verwijderd. Het gaat nu alleen nog maar om de nieuwe groei. Zowel van de plant als de wortels.

            Als extra heb ik bij #7 zowel onder als bovenin de pot 2cm (gewassen) zand gebruikt. En voor mezelf nog een #8 in een eigen grondmengsel (verder niet belangrijk voor deze test).
            A4E83166-DA1B-4D0A-BE58-BA53FB112E3C.jpeg

            · #1 - controlegroep - alleen potgrond
            · #2 - controlegroep - alleen potgrond
            · #3 - 2cm zand ongewassen
            · #4 - 2cm zand gewassen
            · #5 - 4cm zand ongewassen
            · #6 - 4cm zand gewassen
            · #7 - 2cm zand gewassen - boven en onder
            · #8 - Terra Kroketa

            Na het overpotten heb ik de boel flink nat geneveld om de aarde wat te laten zakken, en de potten en planten schoon te maken.

            Nadeel
            Wat ik direct al een nadeel vind is dat ik niet kan zien hoe vochtig (of droog) de aarde is. Daarom lijkt het me extra belangrijk dat ik van onderaf water ga geven.
            - Kweekverslag: Circulair kweken, let's GrOw greener
            - Bouwverslag: Kweekkast met klein budget

            Comment


            • Takketoelli
              Takketoelli commented
              Editing a comment
              Hallo Kroket!!

              Al resultaten? Wel erg vroeg denk ik maar ik ben erg benieuwd!

            • kroket
              kroket commented
              Editing a comment
              Gelukkig is er dus wel interesse in

              Voor resultaat is het inderdaad te vroeg vind ik. Wil ze toch minimaal een maand laten groeien, misschien langer. Nu is er in ieder geval weinig verschil te zien in de groei. Nou zijn ze natuurlijk ook nog niet veel gegroeid

              Tegen die tijd zal ik wat foto's schieten van de planten, de wortelkluit met aarde en schoongewassen wortels. Dat lijkt me voldoende vergelijkingsmateriaal.

            • Pluk
              Pluk commented
              Editing a comment
              Hele mooie uitgebreide aanvulling. Top

            #7
            Interessante posts, Kroket! Ben benieuwd naar je bevindingen. Heb in het verleden last gehad van deze jongens, mede dankzij een huishoudster van mijn buurman die alle planten in huis altijd zeiknat zet. Mijn ervaring is dat het lastig is om er vanaf te komen. In laten drogen van je aarde werkt nog het beste in mijn beleving, maar daar moet je plantje natuurlijk niet teveel last van ondervinden. Preventie is key hier. Uit zakken van de bouwmarkt of het tuincentrum zie je nog wel eens de muggen opvliegen zo gauw je ze opendoet. Ik heb dit nog nooit gehad met zakken van Plagron waar ik doorgaans op kweek. Ik neem aan dat andere canna-merken hier doorgaans ook geen steken laten vallen.

            Kaneelextract kan je bodemleven om zeep helpen, wat niet handig is i.c.m. biologische voeding die omgezet moet worden door je bodemleven. Heb dit in het verleden gedaan tijdens een kweek en mijn planten knapten er niet bepaald van op noch heb ik het idee dat het erg geholpen heeft om de muggenpopulatie onder controle te krijgen. Misschien was de investatie ook gewoonweg te groot en was het wortelstelsel al teveel beschadigd. Ik raad deze methode af in ieder geval.

            Ik heb jouw methode met (gewassen) brekerzand onlangs gebruikt voor een kamerlinde bij mijn buurman. Ik heb daarbij twee flexibele drainage buizen door de zandlaag heen gestoken zodat er wat makkelijker zuurstof bij de aarde kan komen. De uiteinden heb ik afgesloten met horgaas, zodat de muggen daar er niet in en uit kunnen. Ik zag weken later nog steeds muggen op de zandlaag zitten, maar kon niet vaststellen of die uit de zandlaag kropen of aan komen waren vliegen van naastliggende kamerplanten. Je zou denken dat ze niet door dat brekerzand heen kunnen, maar zeker weten doe ik dat nog steeds niet.

            Als extra heb ik onderin de potten tegenwoordig altijd een stukje fijn horgaas zitten, omdat die beestjes de openingen onderin vaak gebruiken om in en uit de pot te komen. Als ik een investatie krijg dan hoef ik alleen de bovenkant te voorzien van een laag zand.

            Nogmaals, ben benieuwd naar je verdere bevindingen. Chapeau voor je systematische onderzoeksmethodiek in ieder geval.

            Comment


            • Meglow
              Meglow commented
              Editing a comment
              Doe er je voordeel mee... Let op, gebruik FIJN horgaas!! Het is al snel te grof voor zulke kleine rakkers... Gewoon onderin leggen en voorzichtig volstorten zodat het gaas tegen alle openingen zit. Je zou het ook om de pot heen kunnen doen, maar mijn ervaring is dat zulk fijn hordoek snel beschadigt.

            • kroket
              kroket commented
              Editing a comment
              Leuk dat je de ervaring deelt Meglow
              Het klopt inderdaad dat je met kaneel meer bestrijdt dan je misschien zou willen. Goed dat je het nog even aanhaalt! Ik heb m'n post gelijk aangepast met een waarschuwing

              Verstopt het gaas niet heel snel als er aarde op ligt en je geeft water?

            • QnQ
              QnQ commented
              Editing a comment
              Zal wel meevallen denk ik, Ik doe binnen soms een ouwe lap onderin de potten, poetslap, t-shirt, handdoek, net wat in de lappendoos zit, dat is ook geen probleem.
              Ik doe dat voornamelijk zodat de aarde er niet uit komt. De onderkant van de potten is hier onbereikbaar voor beestjes.

            #8
            Goed artikel, duidelijk. Bedankt voor de les

            Comment


              #9
              Testen met zand - deel 3
              We zijn alweer ruim een maand verder, hoog tijd voor de uitslag dus! Nog even een kleine opfrisser; ik test of een laag wit zand bovenop de potgrond negatieve effecten heeft op de wortels (werkt dit bijvoorbeeld verstikkend?).
              Ik had deze update liever gegeven als de potgrond mooi opgedroogd was, maar met het druilerige weer in het vooruitzicht zal dat nog wel even hebben geduurd. De citroenmelisse is in ieder geval aardig gegroeid en de wortels komen overal onderuit de potten. Laten we dus eens gaan kijken hoe de wortels eruit zien als we de plantjes uit de potten halen.
              IMG_2355.JPG
              IMG_2357.JPG

              #1 - controlegroep - alleen potgrond
              IMG_2356.JPG IMG_2359.JPG IMG_2360.JPG

              #2 - controlegroep - alleen potgrond
              IMG_2361.JPG IMG_2362.JPG IMG_2363.JPG

              #3 - 2cm zand ongewassen
              IMG_2364.JPG IMG_2365.JPG IMG_2366.JPG

              #4 - 2cm zand gewassen
              IMG_2367.JPG IMG_2368.JPG IMG_2369.JPG

              #5 - 4cm zand ongewassen
              IMG_2370.JPG IMG_2371.JPG IMG_2372.JPG

              #6 - 4cm zand gewassen
              IMG_2373.JPG IMG_2374.JPG IMG_2375.JPG

              #7 - 2cm zand gewassen - boven en onder

              IMG_2376.JPG IMG_2377.JPG IMG_2378.JPG

              Conclussie
              Als ik naar de planten kijk zie ik eigenlijk geen significante verschillen. In vergelijking met de controlegroep (#1 & #2) hebben de planten met 2cm wit zand (#3 & #4) het iets minder gedaan.
              De planten met 4cm wit zand daarentegen zijn het mooiste gegroeid en hebben vergelijkbare wortels met de controlegroep. Daaruit concludeer ik dat het wit zand in ieder geval geen negatieve invloed heeft op het wortelgestel. Zou dat wel het geval zijn, dan zouden #5 & #6 er minder uit moeten zien dan #3 & #4.
              Numero 7 heeft het beduidend minder gedaan, zij stond in een pot met minder gaten onderin dus ik wijt het aan de afwatering. De wortels hebben namelijk wel mooi hun weg door het wit zand gevonden en lijken zelfs gelukkiger te zijn in het wit zand als in de potgrond.

              Water
              Ondanks dat ik concludeer dat het wit zand geen negatieve invloeden heeft op de wortelkluit, merk ik wel duidelijk dat de potgrond langer vochtig blijft. Zo was de kluit van nummer 3, 4, 5, 6 & 7 beduidend natter als de kluit van nummer 1 & 2. Daarnaast is wit zand een stuk zwaarder als gewone potgrond, daardoor is het lastig om te bepalen of de planten water nodig hebben door de pot op te tillen.
              Om te voorkomen dat men te veel water geeft is het dus wel belangrijk om hier rekening mee te houden!

              Goed, tot zo ver mijn test met zand, ietwat gehaast tot zijn einde gebracht want formule 1 begint zo
              Hoe denken jullie erover? Trekken jullie bijvoorbeeld andere conclusies na het zien van de foto's of zijn jullie het volledig met mij eens?
              - Kweekverslag: Circulair kweken, let's GrOw greener
              - Bouwverslag: Kweekkast met klein budget

              Comment


              • kroket
                kroket commented
                Editing a comment
                Euhm 1 maand + 1 of 2 weken uit m'n warrige hoofd. Waarbij ze, door de weersomstandigheden, eigenlijk altijd aardig nat hebben gestaan.

                Wat verbaasd je precies over de uitkomst Modest? Dat het geen negatieve invloed had, of juist iets anders?

                Het testje ging mij vooral om te zien of het de wortels niet zou verstikken, en/of de groei zou vertragen. Ik verwacht niet dat het resultaat anders is als een pot 4 maanden staat. Helemaal omdat ze ook constant vrij nat stonden, wat een eventueel verstikkend effect theoretisch zou versterken denk ik.

                Als ik komend jaar weer plantjes op het balkon zet, komt daar zeker weten een laag scherp zand bovenop. De vraag is echter of (binnen kweken me misschien veel beter bevalt).

              • Modest
                Modest commented
                Editing a comment
                Ja inderaad, dat er zo weinig invloed is. Daarmee dat ik ook vroeg hoe lang dit was.
                Ik verwacht een beetje dat aarde met een laag zand over nogal snel zou kunnen dichtslibben.

              • kroket
                kroket commented
                Editing a comment
                Als je er over na gaat denken is het ook niet zo gek:
                - Scherp zand kan je mengen met potgrond om zaai en stekgrond te maken. Het zorgt voor een betere afwatering.
                - Het wordt ook wel verkocht als 'ophoogzand' voor onder tegels, waarbij de afwatering belangrijk is.

                Dus als de afwatering goed is, waarom zou het dan verstikken? Maar goed, net zoals jou en anderen, had ik er totaal geen lekker gevoel bij. Vandaar de test Ikzelf ben in ieder geval overtuigd.

              #10
              Brrrr.. Ik heb weer eens een explosie van deze klote beestjes in m'n kamerplanten. Daar wil ik toch eens vanaf, helemaal nu ik op het punt sta een binnenkweekje te beginnen.

              Ik heb nog neemolie in huis en heb begrepen dat dit ook effectief zou zijn tegen de varenrouwmug. Maar mijn vraag:
              In welke dosering moet ik dit toepassen?
              1, 2, 3 eetlepels per liter water, of nog meer zelfs?

              En de potgrond voor de binnenkweek moet ik nog in watereren. Is het verstandig om dit te doen met een neem-oplossing? Kunnen de zaailingen daar wel tegen?
              - Kweekverslag: Circulair kweken, let's GrOw greener
              - Bouwverslag: Kweekkast met klein budget

              Comment


              • kroket
                kroket commented
                Editing a comment
                Jep I know, toch bedankt

              • Modest
                Modest commented
                Editing a comment
                Brrrr... Neemolie. Ik wordt al misselijk als ik er aan denk...

                Je grond ermee inwateren zou ik niet doen. De enige reden dat ze neem olie soms gieten is om een laagje bovenop de grond te krijgen.
                Dosering vindt je verschillende 'recepten' voor. Ik heb wel mindere ervaring met Dreft als emulgator. Daarvoor zou ik eerder Rimulgan gebruiken, da's ook net iets beter voor de dames.

              • kroket
                kroket commented
                Editing a comment
                Ah, net iets te laat, vanochtend aan de haal geweest met neemolie en.. Dreft
                Zal de volgende keer weer braaf m'n biologisch afbreekbare zachte groene zeep gebruiken, waarvoor ik te lui was om naar boven te lopen Of Rimulgan, maar dat zou ik dan nog moeten kopen (bedankt voor de tip Modest).

                Scheelt dat ik alleen m'n kamerplanten heb gedaan, heb nog steeds geen vrouwen in huis
                5ml op 1 liter, met Dreft dus.. Vonden de beestjes niet fijn volgens mij, maar ik wil niet te vroeg juichen.

              #11
              Hallo , ik zit ook met de varenrouwmug, en weing lijkt te helpen . Kaneel , neemolie, uitdrogen , bodemkuur, nematoden en hypoaspis roofmijt allemaal geprobeerd, niets hielp, waardoor mijn planten stopten met groeien. 3 maand groei , maar ze komen erdoor ! Denkelijk heeft de nematoden kuur samen met hypoaspis miles het meest effect gehad. Nu in bloei , ook een voorgroeruimte waar de nieuwe stekken ook al last hebben van deze mug ! Nu bestelling van 2500 roofmijten besteld en hopelijk doen ze hun werk . Hopelijk is dit de plaats voor deze post ; nieuwe user
              Ganja always does the trick.

              Comment


                #12
                Stoppen met groeien? Ik had vorige ronde veel last van muggen, als in het plaklint hing letterlijk vol. Men planten hebben er niks last van gehad, sgewoon lastig om ze allemaal uit de gedroogde toppen te krijgen want er blijft nogal wat in plakken. Maar net zoals de vorige keer, nooit zoveel trichomen ni gezien...

                Comment


                • Takketoelli
                  Takketoelli commented
                  Editing a comment
                  Daar zeg je wat Beowulf!
                  Ik heb een niet normaal meer zo'n grote plaag, en wiet die bomvol trichjes zit. Zou het?

                • beowulf
                  beowulf commented
                  Editing a comment
                  Het is een natuurlijk afweermiddel waar ze in blijven plakken. Heb het nu twee keer gezien en twee keer overduidelijk veel maar dan ook veel meer trichomen. Bij soorten die ik al gewoon was om te kweken.

                • Takketoelli
                  Takketoelli commented
                  Editing a comment
                  Die theorie bedacht ik mij ook na jouw opmerking. Blijken het toch vriendjes te zijn!

                #13
                Wesley pipes Hou er wel rekening mee dat je niet alle bestrijdingsmethoden kan combineren. Kaneel bevat bijvoorbeeld een insecticide en zal de roofmijten/aaltjes ook bestrijden. Net zoals de andere genoemde methodes waarschijnlijk geen positief effect hebben op die natuurlijke vijanden.

                Dat ze stopten met groeien zal vermoedelijk niet aan de varenrouwmug hebben gelegen. Maar aan de combinatie van alles, wat je hebt geprobeerd om ze te bestrijden..

                Daarnaast is het ook belangrijk om alle planten in huis te behandelen, net zoals nieuwe potgrond en eigenlijk ook de andere bronnen zoals je tuin/balkon/nieuwe kamerplanten/...
                Maar met een beetje pech, neem je ze na een wandeling door de natuur, weer mee naar huis.

                Er zijn inmiddels zoveel bronnen, dat ik ze maar gewoon accepteer. Alleen bij de start (zaailingen), doe ik er alles aan om ze (vooraf!) uit te roeien. Een gezonde plant heeft nagenoeg geen last van die beestjes. Ze zijn alleen irritant voor de mensen zelf
                - Kweekverslag: Circulair kweken, let's GrOw greener
                - Bouwverslag: Kweekkast met klein budget

                Comment


                • Wesley pipes
                  Wesley pipes commented
                  Editing a comment
                  Wel hoe meer ik er over denk hoe meer ik naar die kaneelkuur neig als reden van gestunte groei. Het is nu terug een stuk natuurlijker met alleen die roofmijt... het ruikt terug lekker naar groen heb hier juist ng een half flesje neemolie teruggevonden , en ben serieus aan het twijfelen om nog een kuur te doen met dit. Maar juist in bloei, geen zin in nog es gestunte bloei erbij ook.

                #14
                Hallo allemaal, deze keer ben ik te vinden in het beestjes topic.
                We kennen ze allemaal wel of hebben erover gehoord/gelezen, rouwvarenmug. Van die kleine, semi onschuldige beestjes die vooral heel vervelend rondvliegen. De larve van dit insect echter, is een kwalijke zak die je stam en wortels kan gaan aantasten waardoor er ruimte ontstaat voor plantziektes.
                Afijn, ik kan er zo veel over schrijven, dr staat nog véél meer op dit forum erover. Behalve één ding die ik erg onmisbaar vind: de ervaringen van leden over de bestrijding van deze ettertjes.
                Ik ben benieuwd hoe mensen de middeltjes van bijv. EcoStyle of BioBestrijding ervaren. Ik open namelijk letterlijk de eerste review (vlog in dit geval) die Google aangeeft en daar wordt al beschreven dat EcoStyle niet effectief is na 2 kuren van 20+ euro. Daar wij allemaal wat geld en tijd willen besparen open ik dit topic, om mijzelf en anderen een plek te geven om ervaringen achter te laten en te lezen. Dit hoeft niet per se een gekocht product te zijn, als je een handig huishoudelijk middeltje vind wat werkt mag het ook hierbij geplaatst worden.
                Hopelijk hiermee wat moois gecreëerd voor dit forum
                Keep blazin', keep blazin', keep blazin'!

                Comment


                • QnQ
                  QnQ commented
                  Editing a comment
                  samengevoegd met de sticky over Varenrouwmug.

                #15
                Ik overweeg een weespoes, of misschien 2...wel vrouwen. Mannen zijn maar saai.

                kroket zijn topic heeft effectievere bestrijdingsmiddelen

                Comment

                Bezig...
                X